فرهنگ ورزش و سينما

بیوگرافی ارمان هوسپیان


آرمان هوسپیان


آرمان هوسپیان
Arman.jpg
نام اصلی آرامائیس هوسپیان
زمینه فعالیت بازیگر ، کارگردان
ملیت ایرانیپرچم شاهنشاهی ایران (پیش از انقلاب ۱۳۵۷ خورشیدی) ارمنی تبار
تولد ۲ اسفند ۱۲۹۹
۲۱ فوریه ۱۹۲۱
تبریز ایران
مرگ ۱۷ مرداد ۱۳۵۹
۱۸ اوت ۱۹۸۰
بارسلون Flag of Spain.svg اسپانیا
سال‌های فعالیت ۱۳۳۲-۱۳۵۷
فرزندان لوریک میناسیانآرمان هوسپیان (نام هنری: آرمان) بازیگر و کارگردان ایرانی در ۲ اسفند ۱۲۹۹ در تبریز زاده شد و در ۱۷ مرداد ۱۳۵۹ در بارسلون اسپانیا در گذشت.


زندگی

در سال ۱۲۹۹ با نام آرامائیس هوسپیان در تبریز متولد شد. تحصیلات ابتدایی را در مدرسه ی ارامنه "هایکازیان-تاماریان" تبریز گذراند و سپس به علت تعطیلی مدارس ارامنه از تحصیل بازماند. در دوران مدرسه در نمایش‌های دانش آموزی بازی می کرد. آرمان از سنین نوجوانی شیفته ی هنر تئاتر گردید و در شهر تبریز در نمایش های ارمنی بسیاری به روی صحنه رفت. او با نمایش "ناموس" به طور جدی به بازیگری پرداخت و پس از نقل مکان به تهراناین مسیر را در باشگاه آرارات در کنار ژوزف واعظیان, ساموئل خاچیکیان و آرامائیس آقامالیان دنبال کرد.


او نخستین نقش سینمایی اش را در اولین فیلم خاچیکیان به نام بازگشت بازی کرد و سپس در بسیاری از فیلم‌های خاچیکیان هم چون دختری از شیراز, چهارراه حوادث, خون و شرف, طوفان در شهر ما, فریاد نیمه شب و دلهره حضور یافت.

آرمان یکی از چند بازیگر شاخص دهه‌های ۴۰ و ۵۰ ایران بود. علاوه بر نقش‌های متفاوت در بسیاری از این آثار نقش مردان ثروتمند شکست خورده یا دچار مشکل شده را بازی کرد.

از سال ۱۳۴۴ با کارگردانی و تهیه کنندگی عروس دریا این زمینه‌ها را نیز تجربه کرد که حاصلش کارگردانی و تهیه پنج فیلم بوده است. دیگر فیلمی که علاوه بر بازی و تهیه کارگردانی آن را به عهده داشت مستاجر نام دارد که محصول ۱۳۵۱ است.

یاران (محمد دلجو و امیر مجاهد, ۱۳۵۳) و شب غریبان (دلجو و مجاهد, ۱۳۵۴) از دیگر فیلم‌های این بازیگر به عنوان بازیگر و تهیه کننده است

مرگ

آرمان در سال ۱۳۵۹ خورشیدی در اسپانیا چشم از جهان فروبست و در تهران به خاک سپرده شد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۹۱ساعت 22:32  توسط علي ملكي  |